MIXED MEDIA-TAG MED TORREMBOSSAD BAKGRUND
Inlägget postat av: Sari on March 5, 2013
Jag började med att spraya ett vitt papper med olika blå sprayfärger samt vit kalkig spray från Memories. Sedan torrembossade jag det från två håll (eftersom papperet var så långt :-))
Därefter drog jag med Archival ink-dynan Coffee över de förhöjda partierna, och som du ser, gick det ritkigt bra (d v s utan att jag fick för mycket dynefärg på de ställen som inte är embossade).
Jag letade fram två stenciler, en med text och en med rutor i olika storlekar. Jag drog över strukturpasta på båda stencilerna.
Sen torkade jag pastan i omgångar med embossingfönen. Jag gör detta, för att jag vill ha en fräck struktureffekt av den uppblåsta pastan.
Jag sparayade med rusty hinge-spray över ett kugghjul i naturfärgad chipboard. Du ser att färgen mot det vita underlaget är mer naturtroget än på kugghjulet!
Jag stansade ut honeycomb-formen i svart – då jag tyckte att det skulle bryta av mot den blå bakgrundsfärgen på bästa sätt :-).
Jag sprayade också några vita gardenior med grön sprayfärg.
Jag började placeraut de olika sakerna jag valt… Jag gjorde några snurrblommor som jag tänkte kunde pigga upp och skapa lite struktur…
Jag belslutade mig för att hålla det relativt enkelt, utan snurrblommor… Stämpeluttrycket Old age isn’t so bad – when you consider the alternative kommer från Vilda Stamps.
This post is posted by Sari
















WOW så häftigt.Du är bara så bäst med denna teknikl! 😯
awesome tutorial , thanks for sharing
Coolt!
utrolig stilig 🙂 Herlige detaljer 🙂
Såååå snyggt!!! Det är så häftigt att se alla detaljer växa fram!
It’s fantastic! I love it!
Hugs,
Marina