2 st Charlie Chaplin-kort
Inlägget postat av: Sari on September 5, 2012
Vilda Stamps har precis släppt ett härligt gäng med nyheter. Jag hade önskat mig en Charlie Chaplinstämpel och vips så kom det en, med texterna:
“En dag utan skratt, är en bortkastad dag.”
och “A day without laughter is a day wasted.”
Jag började med att bestämma mig för hur jag ville färglägga Chaplin-figuren. Jag såg någonstans en serietecknings-färgläggning, som jag ville prova.
Jag ritade med blyerts där jag inte ville ha någon färg, och fortsatte sedan genom att färglägga med grå toner – från ljust till mörkare, för att få upp intensiteten i motivet.
Ja, ni får ursäkta, men Blogger vill verkligen inte vända fotona åt rätt håll… Jag har sparat bilden i tre olika riktningar, och ändå blir det bara fel… Här är i alla fall kortet i sin helhet…
Sen ville jag hålla alstret enkelt – enlagrigt… varför jag valde ett kraftpapper som huvudpapper. Den bryter så fint mot det svarta, tycker jag. Och sen var det bara till att stämpla på… .
Det fantastiska hörnet i vänster nederhörn tar andan ur mig. Hon kan hon, den där Milo :-). Se en sån underbar klock-kugghjuls-svirl-skönhet :-).
Jag har maskat in en stor filmstripstämpel bakom klock-hörnstämpeln, genom att först sätta färg på hela stämpen, och sedan torka bort bläcket på de ställen jag inte ville ha det. Det tog några försök, men till slut fick jag ett resultat jag kunde känna mig nöjd med.
Texten “En dag utan skratt, är en bortkastad dag.” är en lång stämpel, men jag valde att stämpla upp den styckvis. Jag satte tejp på de ord jag inte ville stämpla och färglade stämpeln med bläck, och stämplade och upprepade proceduren tills jag fick in hela uttrycket i filmrutan högst upp. Jag satte även Charlie Chaplins namn i den andra rutan, bara för att illustrera att det är hans citat.
Jag har alternerat stämplandet med svarta stämpeldynor, antingen från Archival ink eller Versafine. Den senaste ger otroligt fina och detaljerade resultat.
För att få motivet att lyfta från bakgrunden ännu mer, valde jag att stämpla med olika splattstämplar.
Det kändes lite naket i höger överhörn, varför jag valde att sätta dit det stora hörnet. Jag provade mig fram, valde mellan den lilla och den stora… Och beslutade mig till slut för att ta den stora.
Och sen fortsatte jag pyntadet med några små kugghjul i höger nederhörn.
Skratt har en förlösande effekt, så se nu till att skratta riktigt mycket, så att du inte förspiller denna dag :-).
Ha ha haaaa.
…
Här kommer ännu ett Charlie Chaplin-kort. Jag tänkte som så att det var lika bra att göra sig av med de provstämplingar jag hade framför mig på bordet.
Den här gången gjorde jag ett lite enklare kort, med en utstansad “riven sida ur ett kollegieblock”-kant, wellpapp, ett kugghjul, med Vildas bakgrundstext-stämpel, Charlie Chaplinstämpeln + engelsk text och två olika filmstripstämplar.
Psst… Numera tar jag bilderna med min mobiltelefon. Kvaliteten är helt ok, och jag har ett program som heter DropBox, som gör överföringen av dokument till antingen datorn eller t ex facebook, så mycket smidigare. Skaffa dig det, du också!!! Det är helt gratis :-).
Här ser du den utstansade kanten lite bättre… Det är en EK Success-stans som heter binding edge.
Jag har dragit med svart distressdyna (black soot) över wellpappens förhöjningar…
Kolla in stämpeln “A day without laughter is a day wasted.”. Jag är väldigt förtjust i uttryck och ordspråk av olika de slag.. Och gärna med rak och enkel text, med en gammal touch… Precis i min smak…
Du ser också en del av de två olika filmstripstämplarna i bakgrunden. De är så himla fräcka tycker jag.. Tänk att stämpla upp dem på någon slags plast, och vips, så har du fått dig en filmremsa, som du kan sätta över ett foto eller liknande, för att få en fräck effekt :-)!
Kugghjulet är utstansat med Timpans Gadget gears-stansmall. Fördelen med en tjock stansmall är att du kan stansat ut både mossgummi (funky foam), grungeboard, chipboard (om den inte är för tjock) o s v. Sen har jag färglagt den med någon distressfärg och stämplat med Vilda Stamps Brevbakgrundsstämpel (v260).
Jag har också gjort en snurrblomma av en papper från en gammal bok. Eftersom papperet är lite fragilt, har jag stansat ut två cirklar bokpapper och en cirkel svart vanligt papper och monterat ihop, innan jag började klippa cirkeln som en orm och snurra ihop. Jag fäste spiralen med limpistol, för att det verkligen skall hålla :-).
Charlie är färglagd med Copicpennor. Det är de färgläggningspennor jag kommit att tycka bäst om, helt enkelt för att de har en skön penselliknande spets. Färgläggningen är mjuk och lättkontrollerad.
This post is posted by Sari




















Kommentarer
Leave a Reply